Leonardo da Vinci s Salvador Mundi säljer för rekord $ 450 miljoner i auktion

Video: Leonardo da Vinci s Salvador Mundi säljer för rekord $ 450 miljoner i auktion

Video: What Made The Da Vinci Painting Worth $450 Million (HBO) - YouTube 2024, Mars

Konstauktionernas värld är på många sätt ett alternativt universum. Det är en värld där flera miljoner dollar spenderas på konstverk utan att någon slår ett öga. Men nyligen befann sig det alternativa universet i en frenesi över en rekordbrytande försäljning som ägde rum vid Christie's.

Leonardo da Vincis "Salvator Mundi" såldes för ett rekord på 450,3 miljoner dollar efter avgifter i Christies auktionshus i New York. Priset är överlägset det högsta priset som någonsin betalats för något konstverk upp till auktion. Den tidigare höga var Pablo Picassos "Algerna Kvinnor", som sålde för 179,4 miljoner dollar vid Christie i maj 2015.

"Salvator Mundi", som är latin för "Frälsare av världen", är en 25,8 tums 17,9 tums olja på valnötmålning som visar Jesus Kristus som håller en orb i sin vänstra hand.

Christie bestämde sig för att auktionen "Salvator Mundi" i sin högprofilerade Post War & Contemporary auktion, snarare än sin årliga gamla huvudauktion, där den tekniskt hörde till. Före auktionen skapade Christie en marknadsföringskampanj för Da Vinci-stycket och valde att inrätta en extern byrå för att annonsera arbetet. en första för auktionshuset. Christies kallas "Salvator Mundi" "The Last da Vinci", med hänvisning till sin status som den sista kända målningen av da Vinci som inte var i en privat samling.

(Drew Angerer / Getty Images)
(Drew Angerer / Getty Images)

Trots det rekordbrytande priset som betalats för konstverket, är det inte utan kontrovers. Vissa konstexperter tvivlar på äktheten i stycket. Jacques Franck, konsthistoriker och Leonardo-specialist i Paris, sa att "kompositionen kommer inte från Leonardo … Han föredrog en vridbar rörelse. Det är ett bra studioarbete med lite Leonardo i bästa fall, och det är mycket skadat".

Dessutom, Luke Syson, som curated 2011 National Gallery utställning i London som presenterade "Salvator Mundi," sa att "bilderna har lidit," med hänvisning till dess skick.

Historien om "Salvator Mundi" är en intressant. Det ansågs ha blivit målat omkring 1500, troligt för kung Louis XII i Frankrike och Anne av Bretagne. Det var en del av konstkollektionen av kung Charles I och användes för att lösa en del av hans skuld i 1651. Målningen gick någon gång i mitten av 1700-talet och övergav inte igen tills den kom in i Sir Frederick Cooks samling av Virginia i slutet av 1800-talet. 1958 såldes konstverket för 45 kronor i en Sotheby's London-auktion.

Sedan 2005 förvärvades arbetet på en fastighetsförsäljning för 10 000 dollar av konsthandlare Alexander Parish. Åtta år senare sålde parishen i 2013 säljaren till Yves Bouvier i en privat Sothebys försäljning för 80 miljoner dollar, som sedan vände om och sålde den till Dmitry Rybolovev för 127,5 miljoner dollar. Rybolovev slog slutligen "Salvador Mundi" till auktion tidigare i veckan, där den såldes till ett rekordpris.

Rekommenderad: