2024 Författare: Ethan Spencer | [email protected]. Senast ändrad: 2023-12-17 09:02
Vid en ny auktion i Genève, organiserad av Phillips-auktionshuset, började klockauktionssäsongen i Genève och en ny rekord inom dyra klockor fastställdes. En Patek Philippe 1518 klocka, en av endast fyra i rostfritt stål, hämtade ett otroligt och rekordhaltigt 11 miljoner dollar på auktionsblocket, den mest betalade för en klocka på auktion.
Parek Philippe 1518 producerades i en mycket begränsad upplaga tillbaka 1943, då det var känt för (bland annat) sin "kalenderchronograf" -funktion. Detta gör att klockan automatiskt kan justeras för skottår, vilket var en mycket mer tekniskt ambitiös prestation i början av 1940-talet än den är i dagens digitala era. Det slutliga auktionspriset på 11 miljoner dollar kom som en överraskning för nästan alla som var intresserade av affärer, eftersom Phillips egna uppskattningar hade klockans värde på cirka 3 miljoner dollar - en siffra som tredubblades och sedan några tack vare 13 minuter budkrig mellan två rivaliserande budgivare via telefon.
Enligt en Bloomberg-rapport om försäljningen upplever årgångsklockor som Patek 1518 högre och högre värden tack vare deras ökande brist. Många lyxklockaproducenter måste köpa tillbaka modeller som inte har sålts efter en boomperiod på cirka 20 år, under vilken industrin slog ut mer än 20 miljoner timmer per år.
Identiteten hos den person som nu kan räkna världens dyraste klocka bland hans eller hennes ägodelar verkar inte vara känd som ännu. Men eftersom det bara finns fyra klockor som den som visas ovan, om du ser någon ha på sig en, får du en ganska bra bild av vem det är.
Rekommenderad:
Den dyraste flaskan av champagne i världen
Den dyraste champagnen i världen kostar lika mycket som vissa herrgårdar.
Det dyraste klockan i världen
Vad är den dyraste klockan i världen? Med uppkomsten av digitala klockor och mobiltelefoner behöver du inte det här men du vill ha det.
Ta en titt på den dyraste hemmabio i världen
Jeremy Kipnis är en man som älskar underhållning. Filmer, musik, videospel, kanske enstaka bok, tycker Kipnis om att bli underhållen. Och om du gillar att bli underhållen, vilken bättre investering kan det finnas än hans hemmabiosystem på 6 miljoner dollar?
Den dyraste cocktailen i världen
Vad är den dyraste cocktailen du någonsin har beställt? Hur skulle du känna dig om en drink som innehåller 730 års alkohol och kostar 9000 dollar per glas?
8 saker att leta efter i efter-skymningen världen
Vid denna tidpunkt tror jag att Stephanie Meyer uppfann Twilight-serien som ett fordon för att återvinna skämt. Fråga någon person om det, och du får samma sammanslagning av gnistrar, skjortlösa varulvar och bleka dudes som stalkar i blekare tjejer. Jag säger inte att jag inte har upprepat min rättvisa andel av Twilight-skämt