Warren Buffett har höjt 26 miljoner dollar för välgörenhet genom auktionering av luncher med honom

Video: Warren Buffett har höjt 26 miljoner dollar för välgörenhet genom auktionering av luncher med honom

Video: Warren Buffett donates $750 million to his family charities - YouTube 2024, April

Om ditt bankkonto någonsin har blivit lite värre för slitage, kan du undra dig själv hur mycket extra du kunde göra genom att göra vad Warren Buffett gör och auktionera lunchdatum till högstbjudande. Jag vet inte vilken figur du skulle komma på med under dessa omständigheter, men det är osannolikt att det ligger i samma fält som Buffett. CNBC uppnådde nyligen de totala medel som han höjde sedan starten av denna tradition för nästan 20 år sedan: 26 miljoner dollar.

Allt började 2000, när Buffetts sena fru Susie kom upp med tanken att auktionera lunch med sin berömda, rika man. De vinnande buden toppade på omkring $ 25 000 när auktionerna hölls i San Francisco, men 2003 fick Buffett en egen idé att flytta åtgärden till eBay. Handlingen började verkligen ta bort. Vid 2008 gick en lunch med Buffett för 2 miljoner dollar.

Chip Somodevilla / Getty Images

Pengarna går till Glide Foundation, en San Francisco-ideell fattigdomsorganisation som Susie Buffett stödde starkt medan hon levde. Glide co-grundare Cecil Williams och Janice Mirikitani berättade för CNBC berättelsen om hur kredit för de berömda luncharna i Warren Buffett tillhör Susie:

" Vi träffade Susie för 25 år sedan, men hon hade faktiskt kommit till Glide i nästan två år innan. Hon ville se till att vi inte var en kult. När hon såg vi förespråkat för inklusivitet och social rättvisa för alla började hon volontär."

För egen del får Susie tala för sig själv i den senaste HBO-dokumentärenBli Warren Buffett, där hon förklarar att påverka hennes man att stödja Glide var en del av ett större mönster som gick tillbaka till när de var på 30-talet:

" När barnen växte upp var jag mycket inblandad i medborgerliga rättigheter. Jag var nedsänkt i den och jag tror det var det som gjorde Warren en demokrat. Han skulle gå med mig för att höra talare."

Buffetts fortsatta stöd av Glide efter hans hustrus död 2004 är ett bevis på den varaktiga effekten av det inflytandet. I samband med detta skrivande har årets Power Lunch med Warren Buffett-auktion ett nuvarande bud på 3,2 miljoner dollar, så efterfrågan har inte saktat ännu.

Rekommenderad: