2024 Författare: Ethan Spencer | [email protected]. Senast ändrad: 2023-12-17 09:02
En vacker som ny Jaguar XJ220 har uppstått och kommer sannolikt att hämta nästan en halv miljon dollar på auktion. Den ikoniska 1990-talet superbil kommer att vara till försäljning på Bonhams Zoute Sale och den här bilen är # 33 av endast 278 exempel som någonsin gjorts. XJ220 har noterats för sitt rymdskeppsliknande utseende, så du kan säga att den ser ut och hanterar som något ur denna värld.
Denna XJ220 är verkligen som ny med mindre än 700 miles på kilometern och den ursprungliga dubbel-turbo 3,5-liters Cosworth V6-motorn intakt. På utsidan har denna Jag en fin burgunderfärgad färgschema, medan den på insidan har ett beige läder med den klassiska 90-talets svarta plastfärg. Jaguars XJ220 är verkligen en klassisk åktur, och den här bilen förväntas sälja mellan 310 tusen dollar och 470 tusen dollar!
Det kan låta som mycket, men det är faktiskt mindre än baspriset på $ 580 tusen XJ220 som ursprungligen såldes för. Denna tvåstads-superbil tillverkades från 1992 till 1994. Vid en tidpunkt höll den rekordet för snabbaste produktionsbil med en toppfart på 213,5 miles per timme. XJ220 höll också Nurburgring produktion bil skrot rekord från 1992 ända till 2000.
Denna två dörr coupe har också en femväxlad manuell växellåda och utvecklades faktiskt av en informell grupp Jaguar-anställda som arbetade på fritiden som ville skapa en modern version av Jaguar 24 Hours of Le Mans racerbilar från 1950-talet och 1960-talet. Konceptbilen debuterade vid British International Motor Show 1988. En speciellt byggd Jaguar XJ220 Pininfarina blev till och med gjord för Bruneiens sultan och hans bror Prince Jefri!
Förra året släppte ägaren till den senaste Jaguar XJ220 någonsin till försäljning för 299.220 dollar i Nashville, Tennessee. Bilen var den sista av de 278 som skulle monteras och var bara ett av ett dussin av dessa modeller i USA. Den XJ220 som ägdes av sultanen i Brunei auktionerades också ut förra året. Bilen stannade hos Royal Family till 2002 när den kom tillbaka till England.
Nyheten om den här klassiska Jaguar som går upp till salu måste vara musik till bilsamlareens öron. Detta är ett sällsynt tillfälle att få händerna på en klassisk Jaguar som inte blir tillgänglig mycket ofta.
Rekommenderad:
En Tom Brady-auktoriserad Super Bowl LI Replica Ring är upp för auktion
En auktoriserad replik av Tom Bradys Super Bowl LI-ring är till försäljning.
Worlds Greatest Gambler - Billy Walters - lägger upp $ 20 miljoner hus upp för auktion
Billy Walters gör pengar vadslagning på sport. Nu satsar han på att någon ska gaffla över $ 20 miljoner eller mer för sin Rancho Santa Fe herrgård.
Mike Tysons 1995 Ferrari F50 går upp för auktion
Tyson är en internationellt känd kändis, så han gör en bra krok för någon bilauktion, men i sin tur, 1995 Ferrari F50 han brukade äga är en varm biljettobjekt, allt självt, även utan hans kända namn kopplade till det.
Jackie Robinsons 1947 MLB-kontrakt går upp för auktion
Att lägga till kontraktets värde är det faktum att det är den enda kända kopian som fortfarande är känd att existera, eftersom både MLB och Dodgers säger att de inte har en. Det återspeglar $ 5.000 Jackie Robinson fick sitt första år i Major League Baseball.
Den rosa stjärnan, världens mest dyra klippa diamant, går upp för auktion
Även om Pink Star överstiger den beräknade siffran på 60 miljoner dollar, kommer det att få en betydande ökning av budgivningen för att den ska bli mer än den gjorde tillbaka i november 2013, då diamanten såldes för 83 miljoner dollar.