Diamanter och Picasso och Squiggles, Oh My! De tio högsta prissatta auktionerna på Sotheby's 2015

Pengar kan inte köpa lycka - eller så säger de! Om du hade flera miljoner dollar ljuger kunde du ha hämtat ett av de föremål som gjorde auktionshus Sothebys lista över de mest prisrika auktionerna från 2015. Från en $ 70.5 miljoner målning av squiggles till $ 67,4 miljoner Picasso som hade en dold bit av konst på baksidan till en 12-karat blå diamantring som sålde för nästan 48 miljoner dollar, det här är de 10 mest dyra auktionsvolymerna på Sotheby's 2015.

Amedeo Modigliani, Paulette Jourdain - 42,8 miljoner dollar

En 1919-målning av Amedeo Modigliani såldes för 42,8 miljoner dollar i november. Det var tidigare ägd av A. Alfred Taubman. Roligt faktum om Taubman: han tillbringade tid i fängelse för en auktionshus prisfastställande skandal. Han förvärvade Sotheby's 1983. I början av 2000-talet blev han dömd och skickad till fängelse i 10 månader i en internationell prisfastsättningssammanspännande med auktionshuset Christie's. Taubman avled i april 2015 vid 91 års ålder. Han upprätthöll sin oskuld fram till den dag han dog.

Gerhard Richter, Abstraktes Bild - 43,5 miljoner dollar

Denna målning gjorde en rekord när den sålde för 43,5 miljoner dollar. Det är en av de största abstrakta målningarna i världen vid 9 fot, 10 tum med 8 fot, 2 tum. Det satte rekordet för högsta pris betalt för en målning av en levande konstnär som bor i Europa. Det var ett stort intresse för målningen på auktion. Den köptes av en anonym budgivare.

Mark Rothko, Untitled (gul och blå) - 46,5 miljoner dollar

Mark Rothkos olja på kanfasmålning såld på Sotheby's May-auktion i New York City. Den åtta fot långa målningen av stora gula och blåa planar hörde tidigare till den sena Listerine-arvingen Bunny Mellon och hängde i Washington D.C.s nationalgalleri i ett decennium. Mellon förvärvade den ikoniska målningen direkt från Rothkos gods efter att han dog 1970.

Mary Turner / Getty Images
Mary Turner / Getty Images

Andy Warhol, Mao - 47,5 miljoner dollar

Den akryl silkscreen av Mao Zedong hämtade $ 47.500.000 på auktion i New York den 19 novemberth. Detta är det första arbetet i Warhols serie på den sena kinesiska kommunistiska ledaren. Detta är bara den andra av Warhols Mao-målning som erbjuds på auktion under de senaste 20 åren.

Blue Moon - 47,9 miljoner dollar

Joseph Lau, en miljardär från Hong Kong, var vinnande budgivare för 12,03 karat Blue Moon diamantring. Han köpte den till sin sjuåriga dotter vid Sotheby's Genèveauktion i november. Diamanten är en av de största blåa diamanterna i världen. Dess namn är ett spel på ordstaven "en gång i en blå måne" och uttrycker sällsyntheten hos denna speciella pärla. Försäljningen av Blue Moon sätter en ny auktionslista för pris per karat för diamant eller ädelsten samt ett nytt auktionsrekordpris för någon juvel.

Vincent Van Gogh, Paysage sous un ciel mouvementé - 54 miljoner dollar

Denna 1889 Van Gogh målning såldes den 5 novemberth i New York City. Det målades i Arles, Frankrike och är en av Vincent Van Goghs berömda mästerverk. Målningen avslutades bara två månader innan Van Gogh började arbeta på The Starry Night.

Claude Monet, Nymphéas - 54 miljoner dollar

Claude Monets 1905 olja på dukmålning Nymphéas såldes för 54 miljoner dollar på en auktion i New York City i maj. Nymphéas är en av de mest kända målningarna av impressionisten. Detta Monet-arbete visar konstnärens berömda liljedam i hans trädgård i Giverny.

Vincent Van Gogh, L'Allée des Alyscamps - 66,3 miljoner dollar

Priset på 66,3 miljoner dollar för Van Goghs L'Allée des Alyscamps är det högsta priset som betalats på auktion för ett Van Gogh-arbete sedan 1998. Den såldes senast 2003 för 11,6 miljoner dollar.

Pablo Picasso, La Gommeuse - 67,4 miljoner dollar

La Gommeuse såldes för 67,4 miljoner dollar i New York den 5 novemberth. Denna unika målning från Pablo Picasso målades 1901 och har en andra målning på kanvasens baksida. Denna dolda målning upptäcktes inte förrän 2001 och hade aldrig blivit uppfattad av allmänheten fram till dess auktion 2015. La Gommeuse är från Picassos blå period och anses vara det viktigaste arbetet för den perioden att komma till auktion i en generation. Det är också det högsta priset Blue Period-arbetet som någonsin såldes på auktion.

JUSTIN TALLIS / AFP / Getty Images

Cy Twombly, Untitled (NYC) - $ 70,5 miljoner

Cy Twombly's Untitled Canvas var den mest sålda auktionen på Sotheby's år 2015. Den såldes till en förvånande $ 70,5 miljoner i New York City den 11 novemberth. 1968-arbetet är oljebaserad husfärg och vaxkrit på kanfas och har sex loopy-linjer som krulla fram och tillbaka över kanfasen på en grå bakgrund. Priset på 70,5 miljoner dollar är mer än 10 gånger så mycket som det senast sålde för 1990.

Rekommenderad: